HACI ÖMER KESTANE FİDANI +120CM
HACI ÖMER KESTANE FİDANI +120CM
HACI ÖMER KESTANE FİDANI +120CM
HACI ÖMER KESTANE FİDANI +120CM

HACI ÖMER KESTANE FİDANI +120CM (71)

Fiyat : ₺27,00  + KDV
KDV Dahil : ₺31,86
Toplam Stok Adedi : 30
₺31,86 'den başlayan taksitlerle

Kestane Fidanı

KESTANE AĞACININ BİTKİSEL ÖZELİKLERİ - ÇİÇEK VE DÖLLENME BİYOLOJİSİ

Kestane uzun ömürlü bir ağaç türü olarak 200-500 yıl kadar yaşayabilmekte, bazende bin yıllık ağaçlara rastlandığı bildirilmektedir. Avrupa Kestaneleri yayvan büyük taçları iri yaprakları sarı renkli çekici çiçekleriyle dikkat çeken güzel görünümlü ağaçlardır.

KESTANE AĞACINDA KÖK GÖVDE VE YAPRAKLAR;

Kök: Kestanenin kök sistemi esas olarak derine giden kazık kök tipindedir. Bu kazık kök , kuvvetli yan köklerle desteklenir.

Gövde: kestaneler 20-25 mye kadar boylanabilen yüksek bir taç oluştururlar. Gövdenin dallanma şekli botanik olarak simpodial dallanma göstermektedir. bu dallanma şeklinde yan dallar meydana geldikten sonra ana eksen büyümesini durdurmakta yan dallardan birkaçı gelişerek ana eksenin yerini almakta ve zengin bir dallanma şekli görülmektedir. ancak şuna değinmek gerekir ki bu ağacın farklı gövde formlarınada rastlamak mümkündür.

Yapraklar: Kestanenin yaprakları geniş, uzun ve oymalı testere dişlidir. Üst yüzeyleri parlak, alt yüzeyleri tüylüdür. Yıllık sürgünler üzerinde Alternate Sarmal olarak dizilirler. Yaprakların rengi çeşitlere göre soluk yeşilden koyu yeşile kadar değişebilmektedir. Yaprakların uzunlukları genişlikleri, üzerlerindeki damar sistemleri kalınlıkları kestane ağacının çeşidine göre değişmektedir. 

ÇEŞİT SEÇİM ÇALIŞMALARI, YERLİ VE YABANCI TİP VE ÇEŞİTLER

Anadoluda 2.5 milyon dolayında kestane ağacı bulunmaktadır. Bu zengin kaynak içinde renkleri çekici ve parlak, iri ve verimli tiplerin yanında, küçük meyveli, verimsiz, düşük kaliteli tiplerde bulunmaktadır. Bazı yetişme yörelerinde üstün nitelikleri ile göze batan tipler, aşı ile çoğaltılarak yaygınlaşmışlardır. böylece yerel çeşitler ortaya çıkmıştır. Ancak bunların genel üretim içindeki payları çok düşüktür.  

Kestane çeşit seçiminde dikkate alınan en önemli özellikler şunlardır:

  • Verimlilik
  • Erkencilik
  • Kestane Meyve İriliği
  • Meyve kabuğunun rengi ve Parlaklığı, kalınlığı, sertliği
  • Kestane Meyve iç rengi
  • Kestane Tohum zarının soyulabilirliği ve tohuma girme durumu
  • Kestane meyvelerinin tadı
  • Kestanelerin hastalıklarla bulaşık olup olmadığı özellikleri başta gelmektedir.