YARI BODUR STELLA KİRAZ FİDANI +120 CM (218)

Fiyat : ₺30,00  + KDV
KDV Dahil : ₺35,40
Toplam Stok Adedi : 100
₺35,40 'den başlayan taksitlerle
Çok verimli bir çeşittir. Meyvesi iri kalp seklinde, sert, gevrek, tatlı ve lezzetlidir. Meyve rengi pembe kırmızı renktedir. Yapay yöntemle elde edilmiş ilk kendine verimli kiraz çeşididir. Haziran ayının 3. haftası hasat olumuna gelir. Kendisi ile aynı zamanda çiçek açan tüm çeşitleri tozlayabilir.


KİRAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ


Anadolu birçok meyve türlerinde olduğu gibi kirazın da en eski kültürünün yapıldığı bir yerdir. Yapılan çalışmalarla kirazın gen merkezinin Transkafkasya, Küçük Asya civarı ve İran olduğu belirlenmiştir.

Yabani kirazların yoğun olarak bulunduğu Hazar denizi ile Karadeniz arasındaki bölgenin kirazın Anavatanı olduğu kabul edilmektedir. Memleketimizde de Kuzey Anadolu Dağları ve Doğu Toroslar'da yabani tiplere bol miktarda rastlanmaktadır.

Dünyada geniş bir yayılmaya sahip olmakla beraber ticari üretimi bazı ülkelerde yoğunlaşmıştır. A.B.D, Türkiye, Almanya, İtalya, Fransa, Bağımsız Devletler Topluluğunun Avrupa kısmı önemli üretici ülkelerdir. Ülkemiz iklim şartlarına bağlı olarak A.B.D.'den sonra: genellikle ikinci sırada yer almaktadır. Üretim miktarı bakımından dünyada ikinci durumda olmamıza rağmen, üretim kalitesi ve ihracat miktarı bakımından durumumuz istenilen düzeyin çok altındadır.